AFRYKA 2014r. – badania złożowe

Na początku 2014r., w trakcie trwania pory suchej, nasza firma brała udział w badaniach poszukiwawczych w Gwinei. Kraj ten jest częścią Afryki Zachodniej i leży nad Oceanem Atlantyckim (Zatoka Gwinejska). Badania, na zlecenie polskiej firmy, odbywały się w zachodniej i we wschodniej części państwa.

Nizina Nadbrzeżna stanowi zachodnią część Gwinei i zbudowana jest głównie ze skał osadowych wchodzących w skład tarczy saharyjskiej. Badania złożowe były rozlokowane w obrębie prefektury Boffa – czołowego ośrodka przemysłowego krainy. W związku z urozmaiconą i skalistą rzeźbą terenu do odwiertów wybrano urządzenie na podwoziu gąsienicowym oraz rdzeniową technikę wiercenia.

Po zakończeniu prac w części przybrzeżnej przeniesiono badania w głąb kontynentu. Rejon Górnej Gwinei wchodzi w skład obrzeża Kotliny Środkowego Nigru, jest to teren równinny porozcinany przez doliny rzeczne Nigru i jego dopływów. Kotlinę budują skały krystaliczne (łupki i granity) należące do tarczy gwinejskiej. Obszar badań położony był w prefekturze Mandiana – obszarze znanym z przemysłu spożywczego i włókienniczego. Gruntami dominującymi tam są aluwia rzeczne pokryte czerwonymi glebami ferruginowymi, a powierzchnie terenu porastają deszczowe lasy tropikalne, często płynnie przeobrażające się w sawannę. Wiercenia w tej części kraju prowadzono metodą na sucho świdrem ślimakowym.

Prace geologiczne zaprojektowano w sposób kompleksowy, lokalizację odwiertów wytypowano po analizie wcześniej przeprowadzonych badań geofizycznych.

W naszych codziennych rozmowach często wracamy do czasów spędzonych w Afryce, do pięknych krajobrazów, ciężkiej pracy, wysokich temperatur i przede wszystkim wspólnie spędzonych chwil po pracy. Zachęcamy do obejrzenia kilku wybranych zdjęć w galerii.